Bial Unit

CHAWNGTE SECTION

Bial chanchin leh Local list.

CHAWNGTE SECTION chanchin

Chawngte bial hi Lunglei District Pastor Bial hmasa 10 zinga a lang phak a, Kum 1979 khan District Conference-in Lungsen Bial atanga in dang turin a hawng. Chawngte Bial Headquarters, Chawngte hi Lunglei atangin KM 96 vela hla a ni.

Chawngte atang hian Lunglei lamah chho zelin Lalnutui thleng a bial a, tuna Bial chhunga Local awmte chu: Chawngte L, Lungrang 'S', DintharLungrang, Lungrang (upper), Lalnutui te an ni. Heng bakah hian Bial chhungah hian Zehtet Field awm bawkin, Zehtet, Buknuam leh Mautlang-ah te Kohhran kan nei bawk.

Bial Chanchin leh Tihfamkimnate

Bialtu Pastor hmasa ber hi Rev. Saidawla a ni a. Ani hi 1 April 1979-ah Pastor hna a zawm a. A bial hun lai hian heng khua Chawngte, Lungrang, Zehtet, Vaisam, Buknuam, Runtung, Thangte, (Thangpui leh Chithar-ah sawi tham loh member an awmve) ah te hian Kohhran kan nei. Chungte chu a bial vek a ni.

A hun lai hian Mautlang, Samang, Sailen te Kohhran an din bawk. Tunah chuan Sailen leh Samangah hian Kohhran a ding ta lo. Tin, Bial hawn hlimah hian Lungrang hi Lungsen bialah rei lo tê an la bet bawk a. Bial siam rem a nih hnuah, Runtung hi Lunglei lam bialah a awm a, Lungrang pawh Chawngte Bial-ah a awm zui nghal a ni.

Rev. PC. Nghakliana bial lai hian, Lalnutuiah Kohhran din loh mahse; in 2/1 an awm bawk. Chawngte atangin Vaisam hi a bial tel a. Buknuam leh Zehtetah In 2/1 an awm bawk niin a sawi. Rev. R. Lalrosanga bial lai hian Vaisam chu Headquarters Bial-ah a awm. A hnuah Lungmual Bialah an awm ta a ni. Tuna Pastor Quarters kan neih hi Pu Lalkhuma (L), Forester, Zotlang hnen atanga lei a ni.

Bial Member & Sum Chhung Lut Dinhmun

  • Tun dinhmunah hian Bial member hi 820 chuang kan lo ni ve ta a ni.
  • Kum 2024 khan Bial pum huap sawmapakhat hi Rs 22,35,110/- District-ah kan chhung lut.
  • Kum 2025-ah Bial member hi 831 an ni.

Pastor Quarters

Pastor Quarters tuna luah lai nen vawi 4 sakna tur a ni. District Board-in Nuai 20 pe-in tuna luah lai hi din a ni. Pastor Quarter Lung phum ni hi 23 February 2023 niin, hemi ni hian bial chhung rawngbawltu an kal tha hle. District Superintendent, Rev. C. Vanlalena'n lung a phum. Ni 15 October 2023-ah Quarters hlanna, Rev. C. Vanlalena hova neih a niin, Bial rawngbawltute an kal khawm tha hle a. Rev Lalmalsawma Sailo, General Treasurer-in a tel pui bawk a ni.

Chawngte Bial Tawhtute (Pastors)

S.No Hming Hun Chhung
1. Pastor Saidawla 1.4.1979-12.4.1983
2. Pastor Rodawla 13.4.1983-16.4.1985
3. Pastor Lianhranga 17.4.1985-28.7.1988
4. Pastor Rochhunga 1.3.1988-31.5.1990
5. Pastor PC. Nghakliana 1.6.1990-31.12.1994
6. Rev R. Lalrosanga 1.1.1995-31.12.1998
7. Pastor H. Lalenmawia 1.1.1999-31.12.1999
8. Pastor P.Lalthanga 1.3.2000-15.3.2004
9. Pastor VL. Hmuaka 16.3.2004-31.7.2007
10. Pastor K. Lalchhuansanga 1.8.2007-31.1.2012
11. Rev R. Vanlalenga 1.2.2012-31.3.2017
12. Rev. Lalbiakdika Chawhte 1.4.2017-21.3.2019
13. Rev B. Kamliana 22.3.2019-31.3.2012
14. Pastor Jerry Lalmuanawma 1.4.2021-28.5.2024
15. Rev C. Lalrintluanga i/c 29.5.2024-14.7.2024
16. Pastor Lalringzuala Pachuau 15.July.2025-till date

Bial Secretary/Treasurer

  1. Upa F. Chaldaia
  2. Upa C. Darzawna
  3. Upa Khawlliana
  4. Evan LH. Lalbiaksanga
  5. Evan M. Ramthianghlima (2021-2024)
  6. Upa C. Lalnunsanga (2025 -till date)

Bial Treasurer

(2013 atangin a hranga neih a ni)

  1. Upa C. Lalnunsanga (2013-2024)
  2. Evan M. Ramthianghlima (2025- till date)

Local List