Bial Unit

THINGSAI BIAL

Bial chanchin leh Local list.

THINGSAI BIAL chanchin

Bial lo pian dan 1-na :

United Pentecostal Church, Lunglei District, District inkhawmpui 1975-a neih chuan, ‘Bial hawn belh ni se,’ tiin a passed a, chumi bawhzui chuan April 1976-ah, Hnahthial bial atangin Thingsai Centre-a hmangin ‘Thingsai bial’ hi lo piang tawh a ni. Bialtu Pastor hmasaber chu Pastor PC. Lunghnema a ni. Hun a lo kal zel a, bial hawn atanga kum 8-ah, kum 1983 kum chuan Bial Centre chu, Cherhlunah sawn a ni a, chumi rual chuan, ‘Cherhlun bial’ tih a lo ni ta a ni.

Bial lo pian dan 2-na :

Hun a lo kal zel a, Cherhlun bial tia Cherhlun bialah hun rei tak, kum 16 lai mai a awm hnuah, kum 1999 District Conference chuan, ‘Cherhlun bial chu bial hnihah thenin, Thingsai bial’ hawn ni se, tiin Thingsai chu Centre-a hmangin, ‘Thingsai bial’ chu hawn a lo ni ve leh ta a ni. Dt. 1st May, 1999-ah Thingsai bial thar chu Rev. H. Chalchhunga, District Superintendent chuan hawnna a nei a. Sechal leh Vawk leh Ar te talh, bial thar lawmna neih nghal a ni. Hemi ni hian bialtu hmasa ber Rev. T. Aichhunga chuan Charge a la nghal a ni.

Bial Pastor Quarters :

Bialtu Pastor Quarters atan, Pu Zachhawna In, Assam-type, (a chhuat leh bang chhak thingphel, a bang zat ve tile, a chung Rangva) chu Dt. 14th July, 1999 (Nilaini)-in Rs. 50,000/-(sing nga) in lei a ni a. Dt. 6th July, 1999-ah Pastor Aichhunga te chhungkua chuan an luah lut nghal a. Bialin Dt. 14th July, 1999-ah Vawkpa, Rs. 3800/- man talhin Quarters lawmna ruai an theh a ni.

Quarters sak that :

Quarters chu Building hlui chei a ni bawk a, sak that a lo ngai ve ta a, Bial rorelnain sak a rel thlu a, tichuan Pastor. C.Vanlalena, bialtu Pastor-a a awm laiin, Dt. 15.6.2009-ah a ban khur laih tan a ni a. Dt. 22.6.2009-ah District Superintendent, Rev. R.Lalrosanga hovin tawngtai rualna nen hlan chungin, a ban tun din a ni a. Kum 2010-ah luah theihin sak zawh a ni.

Bial chhung khua te :

Thingsai bialin a huam chin Local te chu, Thingsai, H. Bualpui leh Tarpho Local te an ni a, Aithur khua hi Thingsai biala rin luh nimahse; Kohhran erawh tun thlengin kan nei ta rih lo a ni.. Tichuan tunah hian Bial pumah Local-3 a awm a, member 425 vel an awm mek a ni.

Bialtu Pastor awm tawhte :

HMING AWM TAN AWM TAWP
1. Pastor PC. Lunghnema15.03.197610.01.1978
2. Pastor C. Hualzika11.01.197831.12.1981
3. Pastor HL Ruata01.01.198215.03.1982
4. Pastor Ruala Hauhnar16.03.198201.06.1983
5. Rev. T. Aichhunga01.05.199901.04.2003
6. Rev. C. Lalhriatpuia02.04.200331.12.2006
7. Rv. C. Vanlalena01.01.200731.03.2010
8. Rev. C. Zohmingliana01.04.201031.12.2013
9. Rev. R. Lalsangzuala01.01.201416.05.2018
10. Past. H. Lallawmsanga17.05.2018April 2023
11. Past. T. Zahminga2023till date

Bial Secretary/Treasurer :

1. Evan. Lalnghinga, Thingsai01.05.19992006

Kum 2007 atangin Secretary leh Treasurer hi a hrangin an nei.

Bial Secretary :

1. Evan. Lalnghinga2007 - 2012
2. Evan. T. Lalremsanga2013 - 2014, 2015 - 2020
2021 - 2026

Bial Treasurer :

1. Bro. MC. Hramvunga2007 - 2012
2. Evan. Lalnghinga2013 - 2014
3. Upa MC. Hramvunga2015 - 2020
4. Upa F. Zothansanga2021 - 2026

Local List